camlar

Gözlük camı çeşitleri

Kullanılan Hammaddeye Göre

Mineral Camlar
Organik Camlar

Fonksiyonlarına Göre

Tek Odaklı (Single Vision)
Çok Odaklı (Multifocal)
Varifocal

Diğer

Yüksek Kırma İndeksli Camlar
Fotokromik Camlar
Polycarbonate Camlar
Ultraviole Camlar
Polarize Camlar
Renklendirilmiş Camlar
Prizmatik Camlar

Cam kaplamaları

Sert Kaplama
Organik gözlük camların üzerine yapılan aşınmaya dayanıklı kaplamadır. Organik gözlük camları mineral camlara göre daha yumuşak oldukları için daha kolay aşınırlar. Mineral cam aşınmaya göre daha dayanıklıdır , ama daha da ağırdır ve kolay kırılır. Aşağıda aşınmaya karşı sert kaplama yapılmış organik camla, kaplama yapılmamış organik cam farkını göreceksiniz.

Antirefle Kaplama

Işığın yansımasını ve gözü kamaştırmasını önlemek için yapılan bir kaplama türüdür. Soldaki normal cam sağdaki ise antirefleli camdır.

Antirefle kaplama gözenekli bir yüzey yapar o yüzden de cam yağı ve kiri kolay tutar. Bunu engellemek için antrefle yüzey üzerine kolay temizleme özellikleri ilave edilmektedir. Yansımasız cam kullanımı dünyada çok yaygınlaşmıştır. Yüksek kırma indeksli camlarda cam üzerinde meydana gelen yansıma fazladır. Bu nedenle yüksek kırma indeksli camlara mutlaka antirefle kaplama yapılmalıdır.

Gözlük camı seçimi

camGözlük almak veya beğenmek, sadece gözlük çerçevesi almak veya gözlük beğenmek demek değildir. Her insanın tarzına, yaşına, mesleğine uyan gözlük camını seçmek, en az gözlük çerçevesini seçmek kadar önemlidir. Gözlük camı seçerken kişi beklentilerini, önemine göre sıralamalıdır. Örneğin, sizin için önemli olan, gözlüğün hafif olması mıdır? Camın kırılgan olmaması mıdır? Kenarlarda kalınlığın fazla olmaması mıdır? Eğer hipermetrop ise orta bombesinin ve kalınlığının fazla olmaması mıdır? Renkli veya değişken renkli olması mıdır? Ya da ışığa aşırı hassasiyetten dolayı renkli olması mıdır? Kolay çizilmemesi midir? Eğer cam çok odaklı olacaksa, bifocal çizgisi istenmekte midir? Yakın okuma alanı geniş bir varifocal mı tercih edilecektir? Ayrıca camın mineral veya organik olmasına göre yapılan kaplamalar da çok önemlidir.

2010 © sedef optik | Bursa | 0224 220 12 24 | en iyi firefox ta izlenir | firefox